Зайцева І. І.
м. Харків
Технологічна
карта уроку
Методичні
рекомендації
Мета: керування
діяльністю школярів полягає в забезпеченні засвоєння єдиного програмного
матеріалу кожним учнем на рівні, що відповідає його можливостям, але не менше
того, що вимагає програма.
Усі учні повинні отримати повні
відомості
з будь-якої
теми та первинно закріпити матеріал, що найкраще здійснюється в умовах спілкування школярів з учителем та
однокласниками, а подальше оцінювання відбувається в диференційованих режимах. Процес конструювання навчального
заняття в загальному вигляді можна уявити
як установлення різноманітних зв’язків
між етапами в структурі заняття і зв’язків
усередині кожного етапу. Логіку засвоєння учнями знань в
основному охоплюють наступні етапи
навчального заняття:
1) організаційний етап;
2) етап перевірки домашнього завдання;
3) етап актуалізації суб’єктного досвіду учнів;
4) етап вивчення нових знань і способів діяльності;
5) етап первинної перевірки розуміння вивченого;
6) етап закріплення вивченого;
7) етап застосування вивченого;
8) етап узагальнення і систематизації;
9) етап контролю і самоконтролю;
10) етап корекції;
11) етап інформації про домашнє завдання;
12) етап підведення підсумків навчального заняття;
13) рефлексія.
При необхідності кілька етапів
можуть бути об’єднані в один. Водночас деякі
етапи носять інваріантний характер, вони повинні
бути на кожному уроці:
Ø етап організації навчального заняття;
Ø етап підготовки учнів до активної
основної навчально-пізнавальної діяльності (етап актуалізації суб’єктного
досвіду учнів);
Ø основний етап (етап вивчення нових знань і способів
діяльності);
Ø етап підведення підсумків навчального заняття;
Ø рефлексія.
Основний етап залежить від
навчальних цілей, що, у свою чергу,
визначає тип навчального заняття.
Робота учнів
на уроці може здійснюватися як індивідуально за
відповідними завданнями, так і в парах або групах. Групи формуються за кооперувально-груповою формою. Завдання диференціюються за принципом індивідуального підходу. Склад груп учнів не повинен бути постійним: з ростом можливостей учня його переводять до іншої групи.
Поділ учнів на групи можна
здійснити відповідно до рівня їх
компетентності:
І група – учні з низьким рівнем
компетентності;
ІІ група – учні з середнім
рівнем компетентності;
ІІ група – учні з достатнім
рівнем компетентності;
IV група – учні з високим рівнем
компетентності.
Розглянемо особливості
організації і керування навчальним процесом в
умовах диференційованого навчання.
Етап перевірки домашнього завдання
Розпочати цей етап доцільно з фронтальної
перевірки наявності домашнього завдання в усіх учнів із метою визначення тих,
хто його не виконав, та організації виконання цими учнями хоча б частини домашнього
завдання найнижчого рівня і повторення теоретичного матеріалу підручника за
опосередкованої або безпосередньої допомоги вчителя.
Перевірка якості виконання домашнього завдання проводиться не завжди, але якщо завдання складне, то доцільно організувати диференційовану перевірку з послідовним «відключенням» груп, наприклад, на самостійну роботу з підручником.
Підготовка до активної навчально-пізнавальної діяльності
Підбивши підсумки попереднього
етапу уроку, учитель проводить мотивацію навчальної діяльності всього класу і
починає усне опитування за темою попереднього уроку з учнів IV групи, яким
після цього дається індивідуальне завдання творчого рівня. Потім відповідають
учні ІІ групи і теж отримують завдання для самостійної роботи. Опитування учнів
І і ІІ груп відбувається індивідуально на фоні самостійно працюючого класу.
Етап засвоєння нових знань
Найсприятливіший, на нашу думку,
спосіб для вирівнювання умов сприйняття
нового матеріалу запропонував
А. О. Бударний. Він полягає в більшій кількості
повторювань пояснення нового матеріалу для
учнів І і ІІ груп. Повторювальні
пояснення вчителя мають носити варіативний
характер і проводитись на тлі груп учнів,
які самостійно працюють.
Первинна перевірка розуміння нового матеріалу
Цей етап проводиться фронтально. Диференційований підхід до учнів різних типологічних груп полягає в «адресності» запитань різного типу в умовах фронтальної роботи. Первинне закріплення знань
Закріплення знань
Узагальнення та систематизація
Ці етапи уроку будуються за одним
принципом і їх не можна розглядати окремо,
тому що за технологією диференційованого
навчання між ними немає чітких спільних для
всіх типологічних груп «кордонів». Основний
метод на цьому етапі – метод керованої самостійної роботи.
Учні І групи для закріплення
знань, формування навичок та вмінь потребують не тільки більшої допомоги
вчителя, а й більшої кількості завдань репродуктивного характеру
(відтворювальна самостійна робота за зразком). Учні кожної групи можуть
виконувати незначну кількість завдань для
іншого (більш високого
рівня) типу самостійної роботи.
Контроль і систематизація
Особливості керування навчальним
процесом в умовах диференційованого навчання на цьому етапі уроку полягають у
загальній контрольованості результатів роботи кожної типологічної групи і
кожного учня в її складі на кожному етапі уроку.
До кожної типологічної групи застосовуються різні види контролю:
І група – контроль учителя,
взаємоконтроль;
ІІ група – контроль учителя,
взаємоконтроль;
ІІ група – контроль учителя,
взаємоконтроль, самоконтроль;
IV група – контроль учителя,
взаємоконтроль, самоконтроль, внутрішній
самоконтроль.
Підведення підсумків уроку
Інформація про виконання
домашнього завдання. Домашнє завдання обов’язково диференціюється відповідно до
індивідуально-типологічних особливостей учнів. Учитель може зробити навчальний
процес відкритим і пояснювати учням, чому на уроці використовуються саме ці
форми навчання, які вони мають переваги.
* * * * * * *
Широке використання методів
мотивації дозволяє зробити навчальну діяльність учнів свідомою та ефективною.
При плануванні й організації навчальної діяльності слід спиратися на прагнення учнів
до самовизначення, самовдосконалення, прагнення проявляти інтелектуальну
активність, пізнавати нові факти, соціальні мотиви навчальної діяльності (пошук
контактів і співпраця; зацікавленість у результатах колективної роботи; обов’язок
і відповідальність перед суспільством, класом, учителями, батьками; прагнення
до схвалення, бажання бути першим), створюючи ситуації взаємодопомоги,
взаємонавчання, взаємоперевірки, рецензування. Тоді учень буде свідомо
ставитися до своєї навчальної діяльності. Важливо, щоб учень оволодів умінням
здійснювати рефлексію і самоуправлінням навчанням. Здійснення цих умов буде сприяти
ефективній реалізації спільної діяльності вчителя і учня у навчальному процесі.
Технологічна карта доповнюється
додатковими матеріалами: довідниковою інформацією, інструкціями, алгоритмами й
опорними схемами, завданнями для індивідуальної або групової роботи, тестовими завданнями
різних типів, питаннями для самоконтролю учнів у відповідності до рівнів
засвоєння ними знань, критеріями оцінювання тощо.
Джерело: http://journal.osnova.com.ua/magazines/42/0/16266 |