Калина

Головна| Мій профіль| Реєстрація| Вихід| Вхід


Четвер, 30.05.2024, 08:29

Ви увійшли як Гость|
Група "Гості"
Вітаю Вас Гость |RSS
Меню сайту
Категорії розділу
Вітаємо [28]
Свято, ювілей
Події у світі [39]
Новини, події, відгуки
Наші нагороди [3]
Корисно знати [15]
Моя країна - Україна [11]
Пам`ятні дати [3]
Банери друзів
Форма входу
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


Ми в каталогахУкраїнський рейтинг TOP.TOPUA.NET

Каталог интернет-ресурсов - MediumSEARCH.com

Белый каталог сайтов

Украина-Сегодня: Каталог сайтов


Мультиплеєр
Психологія, педагогіка
Виховання толерантності у школярів як функція діяльності класного керівника
Л.В. Байбородова

Категорія толерантності може бути розглянута з різних позицій: як етико-філософське поняття, як принцип взаємовідносин між прихильниками різних ідеологічних концепцій, переконань та вірувань, як метод соціально-політичних рішень і дій і т.д. Виділяють різні форми толерантності – особиста, громадська, що виявляється в моралі, звичаї, менталітеті, свідомості, державна, відображена в законодавстві, політичній практиці (А. П. Мчедлов). Основою толерантності є визнання права на відмінність. Вона проявляється у прийнятті іншої людини таким, яким він є, повазі іншої точки зору, стриманості до того, що не поділяєш, розумінні та прийнятті традицій, цінності і культури представників іншої національності та віри. Водночас толерантність зовсім не означає байдужість до будь-яких поглядів та діям. Так, наприклад, аморально і злочинно миритися з расизмом, насильством, приниженням гідності, утиском інтересів і прав людини. Не можна миритися в тому випадку, якщо спотворюються наукові дані або відомості, експериментально доведені. Якщо неможливо однозначно оцінити, що краще, що оптимальніше, де істина, то доцільно шанобливо і спокійно поставитися до інакомислення, залишаючись при своїх переконаннях.
Толерантність – інтегрована якість. Якщо вона сформована, то і проявляється у всіх життєвих ситуаціях і по відношенню до всіх людей. У той же час, досвід показує, що людина може бути толерантним у відносинах з близькими, знайомими, але зневажливо, нетерпимо ставитися до людей іншої віри або національності. У зв'язку з цим, на наш погляд, можна говорити про міжособистісної, соціальної, національної толерантності та віротерпимості. Міжособистісна толерантність проявляється по відношенню до конкретної людини; соціальна – до конкретній групі, суспільству; національна – до іншої нації; віротерпимість – до іншій вірі. Безумовно, всі ці аспекти повинні бути враховані при плануванні роботи, спрямованої на виховання толерантності в учнів. Відбулися в Росії та інших країнах СНД різкі зміни в економіці і політиці значно ускладнили міжнаціональні відносини населяють їх народів. Зростання національного самосвідомості, посилюється увага до збереження і розвитку національних культур і мов, до відродження народних традицій, релігійних вірувань приводять в такій багатонаціональній країні як Росія до міжетнічним і міжнаціональних конфліктів. У зв'язку з цим особливу увагу класному керівникові необхідно звернути на виховання терпимого відношення до представників інших націй.
Національна толерантність у словниках трактується як специфічна риса національного характеру, духу народів, невід'ємний елемент структури менталітету, орієнтує на терпимість, відсутність або ослаблення реакції на будь-який фактор в міжнаціональних відносинах. Таким чином, міжнаціональна толерантність - це властивість особистості, що проявляється в терпимості до представників іншої національності (етнічної групи) з урахуванням її менталітету, культури, своєрідності самовираження.
При організації виховного процесу необхідно виходити з об'єктивних процесів, які сьогодні складають серцевину національних відносин як на світовій арені, так і всередині багатонаціональних товариств.
Глобальне освіта передбачає включення у навчальні плани школи таких напрямків педагогічної діяльності, як виховання в учнів інтересу і поваги до культур народів світу, розвиток навичок системного підходи до вивчення світових процесів, виховання визнання рівноправними і рівноцінними різні точки зору на світові явища (З. Т. Гасанов). Глобальне освіта покликане виховувати в учнів почуття і свідомість відповідальності за сьогодення і майбутнє світу, в якому вони живуть. Воно виходить з того, що забобони по відношенню до чужих культур (та й до своєї власної) виникають через відсутність у людей знань про народи, і їх стосунки, про національних культурах і традиціях.
Досвід взаємодії національних культур багатий, він складався віками. Перед класними керівниками стоїть завдання залучити учнів до культур і традицій різних національностей, коректувати вплив на дітей соціально-етнічних факторів та формувати у них почуття і свідомість громадян світу. При цьому слід, природно, враховувати вибірковість інтересів школярів, специфіку регіону, географію проживання населення.
На всіх етапах роботи з колективом, де представлені різні національності, незалежно від віку учнів класному керівникові необхідно продумати практичні заходи, щоб дітям легше було подолати в собі національну замкнутість, егоїзм, орієнтуватися на підвищення культури спілкування всього учнівського колективу, використовувати його можливості для протидії шкідливим націоналістичним впливам.
Важливу роль в залученні до культур, вирішення проблем взаєморозуміння та взаємозбагачення, підвищення культури міжнаціонального спілкування відіграє мова. Розвиток національних мов є сьогодні одним із пріоритетних завдань державної політики Російської Федерації. У різних регіонах країни до її вирішення підходять по-різному, але спільним для всіх є збереження мов як основи життєдіяльності та культури етносів, гармонізація міжнаціональних відносин.
Вивчення мов являє собою один з найбільш дієвих шляхів виховання в дусі терпимості та взаєморозуміння. Адже лише володіння мовою іншої культури відкриває можливість для її всебічного і достовірного розуміння.
Необхідно особливу увагу звернути на виховання історичною пам'яттю, правдою про становленні та розвитку нашої багатонаціональної держави, що набуває особливе значення для встановлення об'єктивної істини, формування особистої позиції. У педагогічному аспекті єдність історичного знання і культури позначає непорушність міжкультурних і міжнаціональних зв'язків, сприяє взаєморозуміння і взаємозбагачення народів.
Велику цінність для учнів мають етнографічні знання про походження народів, з представниками яких вони разом вчаться, про своєрідність національного етикету, обрядів, побуту, одягу, мистецтва, художніх промислів, свят. Важливо, щоб класний керівник не тільки виявляв компетентність у цих питаннях, але і використовував накопичені знання у виховній роботі, під час бесіди, відвідування учнями краєзнавчих та літературних музеїв, різних національних культурних центрів, театрів, виставок, фольклорних концертів, переглядів фільмів національних студій, тощо.
З всіх коштів, що впливають на формування людини, особлива роль відводиться виховним засобів народної педагогіки. Народна педагогіка являє собою сукупність педагогічних відомостей і виховного досвіду, що збереглися в усній народній творчості, звичаї, традиції, дитячих іграх і іграшках.
Можуть бути створені дослідницькі групи школярів з вивчення конкретних питань, пов'язаних з культурою різних народів. Знати якомога більше про інші народи – це основа формування культури міжнаціональних відносин в будь-якому віці.
Гра – найважливіша сфера життєдіяльності дітей, яка разом з працею, пізнанням, мистецтвом, спортом забезпечує необхідні емоційні умови для формування національної свідомості, культури міжнаціональних відносин учнів.
Учні старших класів можуть стати організаторами ігри для початкових класів, що сприятиме актуалізації і глибшому засвоєнню знань. В іграх учні не тільки збагачують свої знання, а й здобувають практичні вміння та навички, необхідні в житті, вчаться спілкуватися.
Педагогічна практика підтверджує доцільність використання народних ігор як одного з основних засобів виховання культури міжнаціонального спілкування.
Діти можуть здійснювати очне і заочне подорож в історію рідного краю, знайомитися з цікавими людьми, народними умільцями, проводити конкурси юних талантів, займатися пошуковою роботою, добрими справами (акти милосердя, операція «Турбота »).
Можна диференціювати зміст роботи по класах. Так, у 1-му класі діти знайомляться з народним фольклором, відвідують музеї, театри. Цей етап можна завершити святом казкових героїв. У 2-му класі учні глибше вивчають творчість національних поетів і письменників, знайомляться з історією свого краю, беруть участь в пошуковій роботі, проводять «Місто веселих майстрів». Етап завершується грою «народних Поле чудес». У 3-му класі діти продовжують знайомитися з культурою, літературою і мистецтвом свого народу. Проводять бесіди «Хто це? Що це? », Подорожі« Їх іменами названі вулиці нашого міста », виставки народної творчості, організовують концерти для мешканців мікрорайону, зустрічаються з творчою інтелігенцією, беруть участь в експедиції «Мій рідний край».
В 5-7 класах – основу складає організація життєдіяльності учнів, пошук і пропаганда нових цікавих і корисних справ, які розвивають і збагачують знання учнів про рідний край, національній культурі. Головне – це діяльність, спрямована на розвиток творчих здібностей дітей, виховання патріотичних та інтернаціональних почуттів, формування вмінь у галузі національної культури, стимулювання пізнавального інтересу до мови, історії, літератури, культури. У той же час у вигляді заочних подорожей діти знайомляться з життям, традиціями інших народів.
Для старшокласників привабливим може бути КВК, аукціон народних мудростей, зміст якого спирається на народні традиції: моральна етикет, релігійні свята, традиції родини, народні промисли. Так, наприклад, в формі сюжетно-рольової гри, у творчій формі можуть бути представлені «Англійська родина», «Японська сім'я», «Єврейська сім'я», «Російська сім'я», «Білоруська сім'я», «Молдавська сім'я» і т.д. В активній формі вони вивчають народні та сімейні свята, традиції народів, що живуть поруч, історію власного народу, його духовне життя і культуру.
Міжнаціональна толерантність тісно пов'язана з віротерпимістю, яку також необхідно виховувати у молодого покоління.
За думку М.Л. Мчедлова, можливість створення релігійних організацій має визначатися правовими критеріями: релігійна чи ця організація; спостерігаються Чи в її діяльності посягання на основні права особистості, не перешкоджає Чи вона виконання цивільних обов'язків своїми послідовниками і т.д. Він зазначає, що виховання релігійної толерантності сьогодні ускладнюється негативними історичними традиціями, багатоконфесійне і поліетнічним складом населення, наявністю міжрелігійних протиріч, амбітною політикою ряду релігійних керівників, недосконалістю законодавства, визначеної індиферентністю громадської думки.
Дійсно, зазначені обставини ускладнюють діяльність педагогів з виховання віротерпимості у дітей, однак дуже багато залежить від кожного вчителя, від його особистій позиції у вирішенні цієї проблеми, від професіоналізму в підході до даного питання в навчальної та позанавчальної роботи.
Як у зв'язку з цим відноситься до вивчення релігії в школі? Мабуть, доцільно дітям давати знання про різні релігії, що дозволить забезпечити вільний усвідомлений вибір релігії або відмова від всіх її різновидів. Ознайомившись зі усім культурним надбанням, учень здатний виробити в собі доброзичливе ставлення до будь-якого іншого релігійною чи світоглядного підходу.
Можна запропонувати в плані виховання у школярів віротерпимості спеціальний курс з історії релігій народів Росії, включивши в нього, перш за все, вивчення релігії свого народу, по-друге, ознайомлення підлітків з віруваннями інших етносів, що проживають у Росії. При цьому важливо, щоб чужа віра висвітлювалася як світогляд, що становить основу національної культури, коли визначаються, особливо на ранніх етапах розвитку суспільства, ціннісні орієнтації, спосіб життя і ментальність народу.
Сьогодні, як ніколи, зростає значення моральної відповідальності, соціальної позиції самого педагога. Діти стали активніше, волелюбні. Це вимагає зміни відносин між педагогами та дітьми. Вчителі повинні особистим прикладом показати зразок громадянськості, гуманного, шанобливого ставлення до людей незалежно від їх національності, віросповідання.
Для проведення цілеспрямованої роботи з виховання толерантності класному керівникові доцільно скласти програму роботи з колективом на основі вивчення відносин в класі, особливостей учнів та їх сімей, враховуючи вік дітей. Так, для орієнтира можна запропонувати один з варіантів програми для підлітків (10-14 років, 5-9 класи), складений А.А. Погодін.
Можливо проведення виховної роботи за двома напрямками в кожному класі: перший – вивчення об'єкта, щодо якого формується толерантність; другий – розвиток основних складових толерантності і взаємодії. Пропонується розпочати виховну роботу з формування толерантності до своєї особистості.
1. Розуміння себе: «Пізнай самого себе». Класні години: «Моє хобі», «Я сам»; «Чи завжди я хороший?»
Ігрова програма: «Най, най, най», «Гинесс-шоу».
2. Прийняття себе. Класні години: «Вчися панувати собою», «Хотіти - наполовину могти ». Тренінгові заняття: «Компліменти», «Діалог із самим собою».
6 клас.
Ярославський педагогічний вісник. 2002. № 4 (33)
1. Я як член сім'ї. Класні години: «Історія мого імені», «Слово про мій рід»; «Сімейна реліквія». Свято іменин, свято бабусь та онуків.
2. Сімейний лад. Класні години: «Домашний очаг», «Почитати батьків - перший закон природи »,« Етика сімейного спілкування »,« Кодекс сім'ї ». Колективне творче справа «Разом старі й малі, так і в сім'ї лад». Свято братів і сестер.
7 клас
1. Мала Батьківщина. Культура мого народу. Класні години: «Я родом з ...», «Історія моїй вулиці »,« Всі ми сусіди »,« Традиції і звичаї мого народу ». Колективне творча справа «Ось ця вулиця, ось цей дім»; Свято «Рідний край»; «Ярмарок народної гри ». Ігрова програма «Ключ до розуміння».
2. «Сонце світить всім». Класні години: «Чи легко бути не таким», «толерантне ставлення до людей »,« Атмосфера довіри і доброзичливості »,« Основи безконфліктного спілкування ». Колективна творча справа «Мир нашому дому». Свято «Завжди все разом». Ігрова програма «Зрозумій мене».
8 клас
1. Культурно-національне простір Росії. Класні години: «Велика святорусскую земля, а скрізь сонечко »,« Великі сини Росії ». Тренінг «Моя твоя не розуміє, або Премудрості спілкування ». Колективне творче справа «Фольклорний калейдоскоп »; Свято« З любов'ю в серці про Росію »; Вікторина« Літературна Росія ».
2. Феномен російської конкордації. Класні години: «Де не торкнеш Росію - всюди рана »;« Менталітет - дзеркало нації »;« Проблеми національного взаємодії»; Тренінг «Емпатія - основа сприятливого спілкування». Колективне творче справу «Спілкування без кордонів». Вікторина «Культура відносин».
9 клас
1. Культура миру. Класні години: «Людина - будуєш або руйнує», «Грані схожості»; «Діалог культур»; Колективне творче справа «Мирова угода».
2. «Пам'ятай, що ти людина!» Класні години: «Життя дана на добрі дала», «Зведено мости, зруйнуємо стіни »,« Кодекс світу ». Свято «Будемо разом дружити». Вікторина з прав людини «Маю право». Безумовно основу цілеспрямованої роботи з виховання толерантності має становити організація спільної діяльності та спілкування дітей, де виявляється і формується толерантність дитини. Цій проблемі буде присвячена стаття в наступному номері журналу «Ярославський педагогічний вісник
Пошук
Годинник
Календар
«  Травень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Корисні сайти

Освітній портал

Архів статей
Наша кнопка
         Вставте цей код на свій сайт
Хмаринка тегів
Наші гості
free counters

Copyright MyCorp © 2024